Poradíme vám, jak se jednoduše a rychle zbavit dřevokazného hmyzu
Existuje mnoho způsobů hubení dřevokazných škůdců. Je těžké se v nich vyznat, rozhodnout se a vybrat si.
Logický princip zvaný Occamova břitva říká:
„Pokud pro nějaký jev existuje vícero vysvětlení, je lépe upřednostňovat to nejméně komplikované.“ Dřívější formulace pak říká:
„Entity se nemají zmnožovat více, než je nutné.“
Vezměme si z toho poučení, a pokud se nám v domě množí tesařík, červotoč nebo bují dřevokazná houba, zvolme to nejjednodušší řešení, které skutečně funguje. V dřívějších dobách se používal nátěr volskou krví, máčení v močůvce a hnoji a mnoho dřevěných konstrukcí starých i 300 a více let tu stojí dodnes.
Posuďte sami dnešní možnosti:
Má význam při aktivním napadení biotickými činiteli, ale není preventivní. Principem je likvidace dřevokazného hmyzu ve všech jeho vývojových stadiích zahřátím dřevěné konstrukce horkým vzduchem na teplotu minimálně 55 °C po dobu obvykle několika hodin. (Jenže kolika vlastně!?)
Horký vzduch o teplotě 100 až 120 °C, který se ohřívá ve speciálních mobilních ohřívačích, se pomocí potrubí vhání do míst (Dovedete si představit tu mašinu a potrubí? Pokud ne, zkuste si to najít, budete překvapeni!), kde jsou napadené dřevěné prvky konstrukce. Jak daleko ale horký vzduch dosáhne!? Čtěte dále:
Po celou dobu procesu se provádí měření teploty uvnitř vybraných sanovaných dřevěných prvků. Tento způsob je energeticky i časově velmi náročný a neposkytuje žádnou preventivní ochranu proti opětovnému napadení dřevokazným hmyzem.
Tak asi tak a jdeme dále:
Uvedeme jen výňatky z celé problematiky. Sami brzy pochopíte proč. Takže:
… Konstrukční řešení zařízení využívající MW energii, si vyžaduje vyřešení několika teoretických a praktických otázek, týkajících se rozložení teploty a vlhkosti v materiálu během sušení (sterilizace) a rozložení EM pole v zařízení. Sušení, tedy dosažení požadované teploty v celém průřezu materiálu, probíhá nerovnoměrně z důvodu nehomogenity (uniformity) EM pole i materiálu, a to zejména v podélném směru v závislosti na vlhkosti dřevin. Problémy v podobě nehomogenní distribuce pole, vznik horkých a studených zón (tzv. hot spots), lokálního přehřátí materiálu, nedokonalého zařízení pro přenos energie, nevyhovujícího konstrukčního materiálu samotného zařízení a nedostatečného měření parametrů v průběhu procesu, je nutné považovat za základní limity využití MW energie při sanaci materiálů…
… Při vlhkosti dřeva 30 %, tedy stavu, kdy jsou buněčné stěny zcela nasyceny vodou, je na frekvenci 2,45 GHz hloubka vniku okolo 5–8 cm. V této hloubce dochází k razantnímu útlumu amplitudy a úbytku kinetické energie, tím se neúměrně prodlužuje čas a účinnost záření na likvidaci dřevokazného hmyzu a hub. Mikrovlny jsou v boji proti dřevokazným houbám a hmyzu limitovány i z technického hlediska, a to malou účinnou plochou záření, vycházející z tvaru antény pro výstup energie, a vlastním výkonem generátorů. Ovšem nejvýznamnější je nehomogenita elektromagnetického pole, charakteristická vznikem míst s vyšší a nižší intenzitou pole. Uvedené nehomogenity výrazně ovlivňují teplotní rozložení v průřezu materiálu a tím jeho výsledný ohřev…
Zdroj: Tepelné metody a sanace dřevěných prvků
Myslíme, že pro ukázku to stačí. A dále:
Tato metoda je vysoce účinná. Tímto způsobem se zachraňují především dřevěná umělecká díla a starožitný nábytek. Metoda je omezena na předměty, které je možné vložit do ozařovací komory.
Vraťme se tedy k našemu jednoduchému řešení:
Preventivní Airless nástřik za využití vysokého tlaku. Oproti starým technologiím, které se natíraly, se dostane i do výletových otvorů, špatně přístupných míst a prasklin. A aplikace tlakové injektáže dřeva, kterou používáme při aktivním napadení v kombinaci s Airless nástřikem.
Více o našem způsobu ZÁCHRANY KROVŮ na našich webových stránkách a nebo v dalších článcích.