• Úvod
  • >
  • Blog
  • >
  • Je moderní roubenka vlastně srub?

Zveřejněno: 10. Března 2023

Je moderní roubenkavlastně srub?

Kdo se jen trochu zajímá o roubenky, jistě se někdy musel zabývat otázkou, co je to za stavbu, ta nová roubenka. Díval se na ni a určitě se v něm odehrávaly různé pocity: Je to moc pěkné, ale něco mi tam nehraje… Je hezké, že se ty staré technologie dál používají, a že technologie jdou zároveň kupředu je samozřejmé. Ale co mi to… Roubenka bez výmazu!?

Roubená stavba, lidově roubenka, je, světe div se, zbudována technikou roubení. Co to ale znamená? Nejen to, že jsou na sebe kladeny trámy, v rozích spojeny různými typy tesařských vazeb, ale všude se dočtete, že typickým prvkem roubených staveb je také hliněný výmaz ve spárách mezi trámy s vápenným nátěrem.

Takže je jasno. Každý milovník roubenek tedy musí logicky dojít k závěru, že roubený dům bez výmazu je srub! Jenže pozor! Jak uvádí Wikipedia: Srub je dřevěná stavba vybudovaná z vodorovně kladených, v rozích pomocí dlabů překřížených trámů roubením.

Takže roubenka je srub s výmazem a srub je roubenka bez výmazu. No, nechme toho filozofování a řekněme si něco více o konstrukcích roubených staveb a dozvíme se více.

Konstrukce

Srubové stavby tvoří konstrukce složené z kulatých nebo hraněných dřevěných klád v rozích spojených sedlovým spojem, přes který přečnívají.

Roubenky jsou vždy z hraněných profilů, nikdy kulatých, a v rozích jsou profily spojeny rybinovým spojem bez přesahů. Roubenka rovněž nemá v interiéru pohledové dřevo obvodových stěn.

A právě tento konstrukční detail spojů v rozích, který zajišťuje stabilitu a provázání konstrukce, odlišuje sruby od roubenek. Výmaz už je jen technologický detail, který pro odlišení těchto dvou konstrukcí není tak rozhodující, i když je na první pohled typický.

Na závěr ještě můžeme dodat, že ať je to jak jeto, roubenky mají v Čechách mnohem větší tradici!

Otevřít okno cookies